.jpg)
.jpg)

.jpg)
Bulat Čelik
Mart, 2018
Bulat ili "Ferum Candidum", kako ga Aristotel u svojim spisima naziva, se počeo praviti najverovatnije pre 2500 godina. U IV veku p.n.e, Aleksandar Veliki je sa svojom vojskom krenuo u pohod na Indiju. Na reci Hidaspu, 326 godine p.n.e, vodila se bitka između makedonske vojske i vojske indijskog kralja Pora. Na zaprepašćenje Makedonaca, oklop zarobljenog kralja uopšte nije bio oštećen. Na njemu nije bilo niti jedne ogrebotine ni udubljenja. Oklop je napravljen od neobično čvrstog i izdržljivog metala. Mnogo ranije pre ovog događaja, još u VIII veku p.n.e, od Himalaja do Pendžaba, kasta kovača je veoma dobro poznavala tehnologiju izrade bulata, čelika sa izuzetnim osobinama.
Nakon osvajanja, Aleksandar Veliki je poveo sa sobom mnoge majstore kovače sa Istoka, a grad Damask u Siriji ubrzo postaje najveći centar proizvodnje indijskog čelika i oružja. Negde na teritoriji moderne Turske, Gruzije, Jermenije i Irana, postojala je zemlja Puludi. Otuda i nastaje od persijske reči za čelik "PuladNakon osvajanja, Aleksandar Veliki je poveo sa sobom mnoge majstore kovače sa Istoka, a grad Damask u Siriji ubrzo postaje najveći centar proizvodnje indijskog čelika i oružja. Negde na teritoriji moderne Turske, Gruzije, Jermenije i Irana, postojala je zemlja Puludi. Otuda i nastaje od persijske reči za čelik "Pulad", i ruski naziv "Bulat".", i ruski naziv "Bulat".
,,Bulat se deli na pet osnovnih šara, a to su: prugasta, mešovita, talasasta, mrežasta i uglasta. Prugasta šara se sastojala od pravih paralelnih linija. Bulat sa takvom šarom vredeo je manje od drugih. Ukoliko bi se pojavile zakrivljene linije između ravnih linija, to bi bio znak višeg kvaliteta. Zakrivljene linije čine osnovu šare talasatog bulata, dok su kod mrežastog, prave linije vrlo kratke, a zakrivljene linije utkane u vlaknastu stukturu pramenova. Talasasti i mrežasti oblici su garantovali visok kvalitet, a najcenjeniji je bio bulat sa uglastom šarom.Šare na sečivu dele se po veličini na tri tipa: velika, srednja i mala. Velika šara, veličine 10-12 mmsmatra se vrhunskim bulatom. Veličina srednje je od 4-6 mm i mala, veličine 1-2 mm, ali ipak vidljiva golim okom, smatrala se nižim kvalitetom bulata. Мogu se razikovati po boji tri vrste bulata: sivi, braon i crni. Tamnija pozadina i jasniji oblici šare više se vrednuju.Poslednji u nizu važnih parametara za određivanje kvaliteta bulata je zvuk. Što je zvuk viši, čistiji i duže traje, to je bulat bolji.U današnjim vremenima izrada bulat čelika je najrazvijenija u Rusiji.Najpoznatiji ruski kovači bulat čelika su: Viktor Kuznjecov,Igor Pampuha, Leonid Arhangelski, Ilja Kulikov, Soskov Vsevolod,Vladimir Petrik.